Aktuality


PRVÝ KRÁT V HISTÓRII O NORMU WIM V 9-KOLOVOM TURNAJI

Štvrtý ročník Česko-Slovenskej Extraligy žien, ktorá sa koná v dňoch 29.6. – 4.7. 2012 v Ružomberku získal hneď dva historické primáty – prvýkrát sa hrá 9-kolový turnaj a prvýkrát sa okrem krásnych pohárov a medailí hrá aj o normu WIM na 1. šachovnici. V turnaji s priemerom 2127 treba uhrať 6 bodov z 9 partií. Prezentovalo sa 10 družstiev (6 slovenských a 4 české), ktorých súpisky zdobia 4 WGM, 5 WIM a 2 VFM – hráčkou s najvyšším ratingom je WGM Julia Kočetková (2282) z Frýdku-Místku. Tradičným hosťom ženskej extraligy je aj svetová hviezda GM Sergej Movsesian (2698), ktorý prišiel podporiť svoju priateľku.
Najväčším favoritom je víťazné družstvo všetkých predošlých ročníkov SK Slavia Orlová (priemerný rating 2253, WIM Jakubiec, WIM K.Olšarová, WIM T.Olšarová); nasleduje Beskydská šachová škola (2223, WGM Němcová, WGM Kočetková, WFM Miturová); AD Šachklub Jičín (2094, WGM Kulovaná, Zakoucká, WFM Vaňková); KŠC Komárno (2091, WGM Borošová, Édes, Král); LŠŠ Východ (2032, WFM Motyčáková, WCM Turková, Briestenská, Miklášová); LŠŠ Západ (2007, WCM V.Gažíková, Škrabáková, WIM R.Gažik); BŠK Bardejov (1886, WIM Mrvová, Košelová, Ferková); ŠK Světlá nad Sázavou (1794, Kořínková, Suchomelová, Kocourková, Brožová); ŠK Dvory nad Žitavou (1619, Švaralová, Mészárosová, Rózsnyóová, Mészáros); ŠK Ružomberok (1508, Milcová, Konkoľová, Ballová, Drozdíková).

SENZÁCIOU PRVÉHO DŇA DOMINIKA FERKOVÁ!

1. kolo: Veľký favorit vstúpil do turnaja očakávaným víťazstvom, hoci v zápase SK Slavia Orlová - ŠK Světlá nad Sázavou 2,5-0,5 nečakane zakopla WIM K.Olšarová so Suchomelovou, ktorá dámsku koncovku zakončila večným šachom. V zápase ŠK Dvory nad Žitavou - BŠK Bardejov 0,5-2,5 sa blysla Švaralová remízou so skúsenou WIM Mrvovou, ktorá ju vyskúšala z vežoviek. Medzi prekvapenia prvého kola možno určite zaradiť až nečakane hladké víťazstvo 2,5-0,5 v zápase LŠŠ Západ - LŠŠ Východ, keď iba na prvej šachovnici WFM Motyčáková udržala na uzde odvážne hrajúcu V.Gažíkovú. Šlágrom kola bol zápas KŠC Komárno – Beskydská šachová kola 0,5-2,5 v ktorom sa poriadne iskrilo na prvej šachovnici. WGM Borošová po dramatickom priebehu predčasne v koncovke vrátila kvalitu, po čom WGM Němcová partiu zachránila. Aj ďalší veľký favorit AD Jičín si poradil s domácim družstvom ŠK Ružomberok v pomere 3-0.

2. kolo: V zápase ŠK Světlá nad Sázavou - ŠK Ružomberok 2-1 bodovala za usporiadateľský klub len Milcová, keď zdolala húževnatú súperku v koncovke. Dezertom druhého kola bol súboj Beskydská šachová škola - AD Šachklub Jičín 2-1, keď v dramatickom závere partie WGM Němcová – WGM Kulovaná sa hodnotenie menilo ako svätí na Pražskom orloji. Poslednej nepresnosti sa napokon dopustila biela, čo jej súperka rutinérsky využila. Na úspech to však nestačilo, lebo na druhej šachovnici vyučovala v poučnej strelcovej koncovke spoľahlivo bodujúca WGM Kočetková, rovnako ako WFM Miturová na trojke. LŠŠ Východ sa nedarilo ani v druhom zápase, keď dievčatá podľahli KŠC Komárno v pomere 1-2. Po remízach na druhej a tretej šachovnici uplatnila WGM Borošová kvalitu proti WFM Motyčákovej. Fantastický výsledok uhrali dievčatá z Bardejova aj v druhom kole, keď si poradili s LŠŠ Západ v pomere 2,5-0,5! WIM Mrvová pekným záverom zdolala V.Gažíkovú, Košelová udržala nebezpečnú Škrabákovú a na trojke senzačne vyhrala malá Dominika Ferková nad skúsenou WIM R.Gažik! Najväčší favorit opäť stratil polbod v zápase SK Slavia Orlová - ŠK Dvory nad Žitavou 2,5-0,5 keď si Švaralová pripísala druhú cennú remízu – s poľskou WIM Jakubiec.

–jh–


KOMÁRNO SA VYTIAHLO NA FAVORITA Z ORLOVEJ

Pred vstupom do druhej polovice turnaja sa do horných poschodí tabuľky nasťahovali tri favorizované družstvá spoza rieky Moravy. Beskydská šachová škola (12 bodov) ide zatiaľ bez straty bodu na plný plyn, stíhaná elegantným komandom z Orlovej (10) – rovnaké kostýmy a módne doplnky trojnásobných víťaziek ČSEŽ pôsobia naozaj príťažlivo a zároveň dôstojne. S 9 bodmi sa tradične na stupne víťazov tlačí Jičín. Zo slovenských zástupcov je zatiaľ prekvapivo, ale celkom zaslúžene najvyššie Bardejov (7), pred LŠŠ Západ (6) a Komárnom (5), ktoré v závere určite zaútočí na medaily z druhého sledu, kým Bardejov sa ešte dostane do mlynu prvých dvoch družstiev.

3. kolo: V zápase ŠK Dvory nad Žitavou - ŠK Světlá nad Sázavou 1-2 české družstvo napriek prehre na prvej šachovnici potvrdilo úlohu mierneho favorita a výrazne sa odlepilo od spodných priečok tabuľky. Favorit mal na mále už v stretnutí LŠŠ Západ - SK Slavia Orlová 0,5-2,5 keď V.Gažíková poriadne potrápila WIM Jakubiec a len vďaka nepresnostiam v strednej hre stratila nielen výhodu, ale aj partiu. Veronikina mama z veľmi sľubnej pozície v partii s WIM T.Olšarovou vyťažila len polbod a tak si dievčatá z Orlovej asi poriadne vydýchli, keď im Škrabáková nečakane darovala celého jazdca. V slovenskom derby KŠC Komárno - BŠK Bardejov 1,5-1,5 WIM Mrvová dlho skúšala WGM Borošovú v sľubnej pozícii, aby po nepresnostiach v závere napokon sama zachraňovala remízu. Výborný turnaj vo farbách Bardejova hrá zatiaľ Košelová, ktorá partiu s Édes po peknej obeti zakončila matom. Deľbu bodov Komárnu zabezpečila spoľahlivo hrajúca Král. Aj v zápase AD Šachklub Jičín - LŠŠ Východ 2-1 mohlo byť všetko inak, keby Turková zvládla koncovku jazdca proti trom pešiakom, WFM Motyčáková zaznamenala cennú remízu s WGM Kulovanou. Naprázdno vyšlo domáce družstvo s lídrom turnaja: ŠK Ružomberok - Beskydská šachová škola 0-3.

4. kolo: Zázrak sa nekonal ani v zápase ŠK Světlá nad Sázavou - Beskydská šachová škola 0-3. LŠŠ Východ si poradila s domácim ŠK Ružomberok 2-1, za ktorý bodovala len Milcová v 102-ťahovom maratóne proti WFM Motyčákovej. V zápase BŠK Bardejov - AD Šachklub Jičín 0,5-2,5 nepredali slovenské dievčatá kožu lacno, napokon z toho bola len remíza WIM Mrvovej s WGM Kulovanou. V ostro sledovanom zápase SK Slavia Orlová - KŠC Komárno 1,5-1,5 sa schyľovalo k veľkému prekvapeniu, lebo po tom ako WGM Borošová v partii s WIM Jakubiec vystupňovala svoju prevahu do rozhodujúcej výhody, sa mohla z celého bodu vo vyhratej štvorvežovke s WIM T.Olšarovou tešiť aj Král – chcelo to len viac odvahy a hlavne lepší čas... V zápase ŠK Dvory nad Žitavou - LŠŠ Západ 0-3 V.Gažíková potrestala Švaralovú za menej dôraznú strednú hru a pribrzdila ju na ceste za normou WIM.

–jh–


PRERUŠÍ BESKYDSKÁ ŠACHOVÁ ŠKOLA HEGEMÓNIU ORLOVEJ?

V utorňajšom šlágri sa môžeme tešiť na priamy súboj o zlato v absolútnom poradí tohtoročnej ČSEŽ, pričom dievčatám Beskydskej šachovej školy v súboji s Orlovou stačí remíza! Jičín sa bude musieť o absolútny bronz ešte pobiť s LŠŠ Západ a Komárnom. Slovenské družstvá miešajú karty až od štvrtého miesta – pikantné je, že súboj o slovenské medaily už bude súbojom „na diaľku“ pretože LŠŠ Západ, Bardejov aj Komárno sa už vzájomne stretli.
Pondelok bol okrem zaujímavých partií aj v znamení 20. narodenín slovenskej reprezentantky WFM Moniky Motyčákovej. Vo večerných hodinách zase organizátori pripravili pre účastníkov veľmi príjemný relax vo wellness centre Hotela Áčko. Dievčatám aj doprovodu dobre padli bazén, solárium, či sauna... a ak aj napriek tomu niekomu stále vírili v hlave šachové varianty, k dispozícii bola vírivka.
V utorok bude rannou atrakciou natáčanie TV Markíza (sledujte vysielanie v utorok o 17:00 alebo vo večerných hodinách).
S veľkým záujmom sa stretla aj pripravovaná súťaž v bowlingu!

5. kolo: LŠŠ Západ zaznamenala hladké víťazstvo proti ŠK Světlá nad Sázavou 3-0 a po tomto kole sa prepracovala na veľmi solídne štvrté miesto. Ani v zápase KŠC Komárno - ŠK Dvory nad Žitavou 2,5-0,5 nemal favorit väčšie problémy – „kopala a hrýzla“ len Švaralová, ktorá si pripísala ďalšiu cennú bojovnú remízu, tentoraz s WGM Borošovou. V zápase AD Šachklub Jičín - SK Slavia Orlová 0,5-2,5 po veľmajstrovskej remíze na prvej šachovnici zabrali naplno sestry Olšarové a obhajca si celkom hladko poradil s nebezpečným Jičínom. Favorit nezaváhal ani v zápase ŠK Ružomberok - BŠK Bardejov 0-3. Veľmi zaujímavý priebeh mal súboj Beskydská šachová škola - LŠŠ Východ 2-1, ktorý predznamenala krkolomná partia WFM Miturová - Briestenská na trojke, zakončená večným šachom. Potom WCM Turková nezvládla záver partie s WGM Kočetkovou a tak celkové víťazstvo remízou na jednotke istila WGM Němcová s WFM Motyčákovou.

6. kolo: Úvod šiesteho kola patril WFM Monike Motyčákovej, ktorá za veľkého potlesku dostala k svojmu jubileu od usporiadateľov krásnu kyticu. Svoj veľký deň oslávila táto milá slovenská reprezentantka 1,5-bodovou porciou, keď po dopoludňajšej remíze vyhrala svoju partiu v zápase ŠK Světlá nad Sázavou - LŠŠ Východ 1-2. Vo veľmi zaujímavom zápase BŠK Bardejov - Beskydská šachová škola 0,5-2,5 WIM Mrvová v kritickej pozícii neprijala ponúkanú obeť strelca a partiu s WGM Němcovou napokon prehrala. Na dvojke zase senzačne remizovala nenápadná (ale o to nebezpečnejšia) Košelová s WGM Kočetkovou, ktorá mala zatiaľ 100% výsledok na 2.šachovnici. SK Slavia Orlová podľa očakávania zdolala ŠK Ružomberok 2,5-0,5 ale pochvalu si zaslúži Milcová za úspešnú heroickú obranu v ťažkej koncovke v partii s WIM Jakubiec. ŠK Dvory nad Žitavou nestačili na AD Šachklub Jičín 0-3, najmä keď inak výborne hrajúcej Švaralovej na prvej šachovnici WGM Kulovaná metodicky predviedla, že izolák sa v koncovke často stáva slabinou... LŠŠ Západ v zápase s KŠC Komárno 1,5-1,5 chytila ponúknutú šancu na slovenské zlato poriadne za pačesy. Hrdinkou súboja bola WCM V.Gažíková, ktorá uhrala cennú remízu s WGM Borošovou. Remízu pre Komárno zachraňovala Édes, ktorá v tomto dni konečne bodovala naplno.

–jh–


BESKYDSKÁ ŠACHOVÁ ŠKOLA PREPISUJE HISTÓRIU ČSEŽ!

Staré športové pravidlo hovorí, že každá séria má svoj koniec a rovnako to platí aj v šachu. Dievčatá z Orlovej boli ako každý rok fantastické, ale ani to teraz nestačilo na jednoliaty celok Beskydskej šachovej školy, ktorá v doterajšom priebehu zaujímavého turnaja suverénne kraľuje ČSEŽ. Siedme kolo bolo okrem iného zaujímavé hlavne tým, že sa v ňom rozhodovalo o oboch póloch turnajovej tabuľky. Pritom oba kľúčové zápasy rozhodovali za vyrovnaného stavu líderky svojich družstiev v krásnych partiách, ktoré potešia oko každého šachového fanúšika. Veľmi dôležitý krok za slovenským titulom urobila aj LŠŠ Západ, ktorú s 2-bodovým odstupom prenasleduje Bardejov. Kým o českých medailách je prakticky rozhodnuté – oba najlepšie slovenské tímy čakajú v poslednom kole vedúce české družstvá a tak je teoreticky stále v hre aj Komárno. Z tohto pohľadu má aj záverečné kolo dramatickú zápletku...

7. kolo: KŠC Komárno splnilo úlohu favorita v zápase so ŠK Světlá nad Sázavou 2-1, keď bod nečakane stratila len Král na tretej šachovnici. Kľúčový zápas AD Šachklub Jičín - LŠŠ Západ 1-2 zvládlo lepšie slovenské družstvo – kým na prvej šachovnici WGM Kulovaná vyučovala WCM V.Gažíkovu v jazdcovej koncovke, Škrabáková aj WIM R.Gažik zvládli svoje partie na jednotku. V zaujímavom súboji o posledné priečky turnajovej tabuľky ŠK Ružomberok - ŠK Dvory nad Žitavou 2-1 sa po výhre domácej Drozdíkovej o zápase rozhodovalo medzi juniorkami, pre ktoré v tomto ročníku bolo výzvou popasovať sa na jednotke s titulovanými hráčkami – a Milcová v peknej partii porazila Švaralovú. Magnetom kola bol nadmieru dôstojný zápas dvoch vedúcich družstiev o celkové prvenstvo: Beskydská šachová škola porazila po nadšenom výkone SK Slavia Orlová 2-1 v emotívnom zápase, v ktorom bolo všetko – bojovné a zaujímavé partie, či obrovské napätie až do konca v krásnej koncovke s nečakaným rozuzlením... Po úvodnej remíze v partii WIM K.Olšarová – WGM Kočetková sa divácka pozornosť sústredila najmä na súboj WFM Miturová - WIM T.Olšarová, v ktorom hráčka BŠŠ obetovala D+2P za V+J spoliehajúc sa na čierneho kráľa uviaznutého v centre.
Ako sa ukázalo, obeť mala hlavne psychologický efekt, lebo čierna nezvolila najrazantnejšie pokračovanie a partia skončila remízou. O osude zápasu sa rozhodovalo na jednotke, kde WIM Jakubiec v lepšej koncovke ťažkých figúr trápila WGM Němcovú. Zrejme pod vplyvom faktu, že BŠŠ stačila v zápase aj remíza, prepla WIM Jakubiec strunu, čo skúsená veľmajsterka naozaj bravúrne využila v koncovke, ktorá určite patrí do učebníc – a rozhodujúcu partiu vyhrala! V bojovnom zápase LŠŠ Východ - BŠK Bardejov 1,5-1,5 malá Dominika na trojke opäť raz poriadne potrápila súperku, ale dievčatá z LŠŠ napokon výrazne na diaľku pomohli svojim klubovým kolegyniam z LŠŠ Západ, bojujúcim o slovenský titul.

8. kolo: V popoludňajšom kole sa už na dievčatách začínala prejavovať únava zo 4 dvojkôl a tak niektoré zápasy mali rýchly priebeh. Favorit nezaváhal ani v stretnutí ŠK Světlá nad Sázavou - BŠK Bardejov 1-2, keď rozhodla na jednotke WIM Mrvová. Po rýchlej remíze WIM Jakubiec v partii s WFM Motyčákovou v zápase SK Slavia Orlová - LŠŠ Východ 2,5-0,5 všetko zariadili sestry Olšarové. Budúce extraligové majsterky z Frýdku-Místku jednoznačne „potvrdili brejk“ v zápase ŠK Dvory nad Žitavou - Beskydská šachová škola 0-3 a večer sa mohli tešiť zo zaslúženého veľkého úspechu. Po oddychovej remíze v partii WCM V.Gažíková – Milcová bolo rýchlo vymaľované aj v zápase LŠŠ Západ - ŠK Ružomberok 2,5-0,5. Tri rýchle remízy v stretnutí KŠC Komárno - AD Šachklub Jičín 1,5-1,5 dali dievčatám priestor na relax pred posledným kolom.

Pekným osviežením boli televízne správy o 17:00 so šotom z Česko-Slovenskej Extraligy žien s veľavravným názvom Stretnutie kráľovien (viď Aktuality 5. hracieho dňa), v ktorom redaktori TV Markíza veľmi nápadito spojili inteligenciu a krásu šachistiek. Podvečer sa mohli všetci účastníci výborne zabaviť v bowlingovej herni, vo večerných hodinách zase pripravili organizátori pre všetkých veľmi príjemné posedenie s občerstvením.
Dievčatá sú síce poriadne unavené, ale ich úprimné nadšenie z tejto súťaže je na nich neprehliadnuteľné. Navyše, keď sa o nich výborne stará organizačný tím na čele s Marekom Zelnickým, ktorého mnohí právom považujú za organizátora par excellence.

–jh–


ZÁVEREČNÁ PARÁDA LIPTOVSKEJ ŠACHOVEJ ŠKOLY ZÁPAD

Dobojované!
Česko-Slovenská extraliga žien 2012:
1. Beskydská šachová škola
2. SK Slavia Orlová
3. Liptovská šachová škola Západ

Česká extraliga žien 2012:
1. Beskydská šachová škola
2. SK Slavia Orlová
3. AD Šachklub Jičín

Slovenská extraliga žien 2012:
1. Liptovská šachová škola Západ
2. KŠC Komárno
3. BŠK Bardejov

Kto si vari myslel, že záverečné extraligové kolo bude pri 5-bodovom náskoku nového majstra a pri súbojoch vysoko favorizovaných družstiev s „bežnými smrteľníkmi“ už len nudnou formalitou, veľmi sa mýlil. O senzácie nebola núdza ani v záverečnom kole a z mnohých dievčat napriek citeľnej únave priam sršala bojovnosť. Udalosťou záverečného dňa č.1 bol nepochybne výkon dievčat LŠŠ Západ, ktoré sa rozhodli vziať osud do vlastných rúk a nebojácne sa pustili do dovtedy suverénne hrajúcej Beskydskej šachovej školy, aby vlastnoručne napísali scenár svojho mimoriadneho úspechu!

9. kolo: V záverečnom kole sa podľa predpokladov AD Šachklub Jičín rozlúčil s extraligou plným bodovým ziskom 3-0 v zápase so ŠK Světlá nad Sázavou a potvrdil tak zaslúžený bronz v Českej extralige. V zápase ŠK Ružomberok - KŠC Komárno 0,5-2,5 sa blysla Milcová remízou s WGM Borošovou a podčiarkla tak svojich výborných 50 % v tvrdej premiére na prvej extraligovej doske. Šesťbodová norma WIM síce visela aj pre ňu privysoko, ale spomedzi junioriek sa k nej, napriek zakríknutému úvodu, načiahla najbližšie. Senzačným výsledkom skončil zápas Beskydská šachová škola - LŠŠ Západ 1-2! Svoju spanilú jazdu zakončili dievčatá Liptovskej šachovej školy plným zásahom proti tohtoročným šampiónkam, ktoré museli kapitulovať pred ich nadšeným výkonom. Postavili tak naruby všetky kalkulácie v prípade ich vysokej prehry a vytúžený slovenský titul si už jednoducho nenechali nikým vziať.

Po remízach na 1. a 3.šachovnici sa o zápase rozhodovalo v partii Škrabáková - WGM Kočetková, kde bieli pešiaci na kráľovskom krídle prekĺzli nebezpečne ďaleko a slovenská juniorka dokonale využila ponúknutú veľkú šancu. Základom krásneho úspechu LŠŠ Západ bol veľmi solídny výkon WCM V.Gažíkovej (4/9 na prvej šachovnici), ale najmä bodové hody Škrabákovej (6,5) a WIM R.Gažik (7). Napriek nečakanej prehre Beskydskej šachovej školy v poslednom kole sa treba pred výkonom absolútneho majstra v tomto extraligovom ročníku hlboko skloniť. Každé družstvo totiž malo okrem silných aj slabšie momenty a nový majster zaváhal až vtedy, keď už sa dostatočne odpútal od svojich prenasledovateľov.
WFM Motyčáková v záverečný deň cestovala do Nemecka a tak v zápase LŠŠ Východ - ŠK Dvory nad Žitavou 2,5-0,5 ju na prvej šachovnici nahradila WCM Turková. Svojej úlohy sa zhostila vo veľkom štýle a v krásnej partii porazila nebezpečnú Švaralovú.
Pekný úspech zaznamenal aj BŠK Bardejov napriek prehre s vysoko favorizovaným SK Slavia Orlová v pomere 0,5-2,5. Slovenský bronz bol peknou odmenou nielen pre skúsenú WIM Mrvovú, ktorá absolvovala turnaj spolu so svojou početnou rodinkou, ale aj pre mladé hráčky Košelovú a Ferkovú, ktoré predviedli niekoľko pozoruhodných výkonov.

Video z 9.kola + Záverečné vyhodnotenie–jh–