História súťaže

13.-17.máj 2009

1.ročník, Frýdek-Místek

Myšlienka Šachového svazu Českej Republiky a Slovenského šachového zväzu o spoločnej extraligovej súťaži po prvýkrát nadobudla reálnu podobu v polovici mája 2009, kedy historická budova frýdecko-místeckého Národního domu privítala vo svojich priestoroch práve zrodenú Česko-Slovenskú Extraliga žien, na ktorej organizácii sa vtedy podielala známa Bedskydská šachová škola. V prvom ročníku súťeže si mohlo zmerať sily 12 trojčlenných ženských družstiev zo Slovenska i Česka. Víťazom 1.ročníka sa stala sa stala SK Slávia Orlová (CZE) so ziskom 19 bodov v zložení WIM E.Jakubiec, WFM K.Olšarová, T.Olšarová.

Poradie na prvých 3 miestach
p.DružstvoFED.B.Zostava
1.SK Slávia OrlováCZE19WIM E.Jakubiec, WFM K.Olšarová, T.Olšarová
2.TŠC MartinSVK15WGM R.Pokorná, Z.Paverová, Z.Milcová
3.ŠK Oáza PrahaCZE14WGM Kat.Němcová, Kr.Němcová,Kar.Němcová
(24.-27.jún 2010)

2.ročník, Martin-Priekopa

Druhý ročník extraligy hostil hotel Luna v turčianskom Martine, kde sa zišlo 11 šachových družstiev. Kvalita turnaja bola naozaj vysoká, o čom svedčia aj súpisky jednotlivých družstiev, na ktorých jednu tretinu zo zúčastnených tvorili hráčky s titulom WGM, WIM alebo WFM. Napriek tomu, že druhý ročník extraligy sa konal na slovenskej hrude, prím patril predovšetkým českým dievčatám. Prvenstvo obhájilo družstvo SK Slávia Orlová tesne pred Beskydskou šachovou školou z Frýdku-Místku. Zo Slovenských družstiev sa najviac darilo družstvu KŠC Komárno, ktoré napokon skončilo na 4.mieste. Bližšie informácie o priebehu turnaja môžet nájsť na oficiálnych stránkach 2.ročníka extraligy žien na adrese http://csez2010.chess.sk.

Poradie na prvých 3 miestach
p.DružstvoFED.B.Zostava
1.SK Slávia OrlováCZE16WIM E.Jakubiec, WFM K.Olšarová, WFM T.Olšarová
2.BŠŠ Frýdek-MístekCZE13WFM P.Labedz, M.Miturova, M.Dvorakova
3.Šachklub AD JičínCZE12.5WGM E.Kulovana, WFM M.Vankova, A.Zakoucka
(15.-19.jún 2011)

3.ročník, Frýdlant nad Ostravicí

Ďaľší ročník súťaže zavítal do prekrásneho prostredia Moravsko-sliezskych Beskýd. Keďže niektorým družstvám sa nepodarilo naplniť všetky kritériá turnaja, predovšetkým kritérium o počte kmeňových hráčok družstva, zišlo sa vo Frýdlante nad Ostravicí len 8 družstiev, z čoho zo Slovenska pricestovali iba 2. Tak ako v predchádzajúcich ročníkoch i v tomto úlohu favorita prevzalo domáce SK Slávia Orlová, ktoré tak do tretice obhájilo titul Majstra Česko-Slovenskej extraligy žien v šachu, pred dievčatami z Liptovskej šachovej školy, ktoré si z Beskýd priniesli krásne druhé miesto. Bližšie informácie o priebehu turnaja môžete nájsť na oficiálnych stránkach 2.ročníka extraligy žien na adrese http://www.sachyorlova.cz/csez2011/.

Poradie na prvých 3 miestach
p.DružstvoFED.B.Zostava
1.SK Slávia OrlováCZE19WIM E.Jakubiec, WIM K.Olšarová, WIM T.Olšarová
2.Liptovská šachová školaSVK16WFM M.Motyčákova, WFM N.Varholáková, WFM K.Turková
3.BŠŠ Frýdek-MístekCZE15WGM K.Němcová, WGM J.Kochetkova, WFM M.Miturová